5 ARALIK "TÜRK KADININA SEÇME SEÇİLME HAKKININ VERİLMESİ"
< Geri

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde 1930 yılından itibaren çıkartılan bir dizi yasa ile önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclisine seçilme hakkını elde eden kadınlarımız; 5 Aralık 1934’te Anayasamızda ve Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuşlardır.

 

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi Fransa, Belçika, İtalya ve İsviçre gibi birçok Avrupa ülkesinden önce tanınmıştır. 84 yıllık bu süreç içerisinde;  kadın erkek eşitliğini sağlayacak, kız çocuklarının kesintisiz eğitim yapmasına olanak sağlayacak, kadın istihdamını artıracak bir dizi kanunun çıkartılması, yine erken yaşta evlenmelerin, kadına şiddet, taciz görmesine engel olacak eğitimlerin verilmesi ve kanunların buna göre düzenlenmesi gereklidir.

 

TES-İŞ SENDİKASI olarak, kadın haklarının önündeki engellerin kalkması,kanuni değişikliklerin yapılması, kadın erkek eşitliğini sağlayacak toplumsal dönüşümün sağlanması için  tüm kadınlarımızın yanındayız. Kadınlarımızın bu özel ve anlamlı gününü kutluyor, tüm kadınlarımızı saygıyla selamlıyoruz.

 

TES-İŞ SENDİKASI YÖNETİM KURULU