ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU 3. TOPLANTISINI TÜRK-İŞ GENEL MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRDİ
< Geri

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Toplantısını TÜRK-İŞ Genel Merkezinde Gerçekleştirdi
TÜİK, Asgari Geçim Tutarını 2.213 TL Olarak Açıkladı

2019 yılı için geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını 6 Aralık'ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 13 Aralık'ta TİSK Genel Merkezinde gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu,  üçüncü toplantısını TÜRK-İŞ Genel Merkezinde gerçekleştirdi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında, işçi kesimi adına TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ve işveren kesimi adına TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç'un katılımıyla toplandı.
Toplantı öncesinde TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY basına bir açıklama yaptı: "Biz yasama, yürütme veya yargı değiliz. Biz asgari ücretin az olduğunu ve bununla geçinmenin zor olduğunu ifade ediyoruz. Eğer makul, mantıklı, kabul edilebilir bir rakam olursa; bununla ilgili kamuoyu mutlu olur, asgari ücretli ve bizler mutlu oluruz, altına imza atarız. Ama kabul edilebilir bir rakam olmazsa, bugüne kadar 44 senede anlaşmayı üç defa imzaladık. Arzum hükumet, işveren ve işçi birlikte imzalayalım. İyi bir rakam olursa arkadaşlarıma imzalaması noktasında talimat vereceğim. Ama açıkladığım rakam olmuyorsa, imzalamama noktasında kamuoyuna açıkladık. Biz bu oyunda olmayız".

 

Toplantıda TÜİK beklenen rakamları açıklayarak, bir işçi için geçerli asgari geçim tutarını "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde 1978 lira 80 kuruş ve "hafif" statüdeki işlerde 1841 lira 40 kuruş olarak önerdi.