GENEL BAŞKANIMIZ ERSİN AKMA'NIN YENİ YIL MESAJI
< Geri

“2018 yılında Türkiye ve dünya, kanlı terör olayları ve savaşlara şahit olmuştur. Özellikle sınır komşularımız ve ortadoğu ülkeleri, büyük bir yıkıma neden olan savaşlarla telafisi mümkün olmayan kayıplar yaşamıştır. 

Suriye, Yemen, Filistin, Somali, Sudan ve diğer bölgelerde yaşanan bu savaşlar nedeniyle masum insanlar, çocuk ve kadınlar kitleler halinde öldürülmüş, aileler dağılmış, işyerleri yıkılmış ve milyonlarca insan vatanını terk etmek zorunda kalmıştır. Türkiye, kendi bekası için olduğu kadar komşu ülke vatandaşlarının güvenliğini de garanti altına almak için “Fırat Kalkanı” ve “Zeytin Dalı” gibi bölgeye barış götüren askeri harekatlar düzenlemiştir. Milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapmak gibi çok önemli insani sorumlulukları tek başına üstlenmiştir.  

Özellikle ekonomik krizden bu yana tüm dünyada uygulanan ve sosyal hakları birer birer ortadan kaldıran kemer sıkma politikalarının devam etmesi ve ticaret savaşları Türkiye ekonomisini de olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Döviz kurlarında yaşanan hareketlilik, enflasyon ve faiz artışları gibi nedenlerle geçtiğimiz yıl ülkemizdeki ücretli kesimin alım gücü zayıflamıştır. 

Bunun yanında, çıkarılan 696 Sayılı KHK ile çok sayıda taşeron işçisinin kadroya geçişi sağlanmış, yılın son günlerinde hükümet, işçi ve işveren taraflarının katımıyla üçlü yapıda toplanan asgari ücret tespit komisyonunun oybirliği ile aldığı karar doğrultusunda asgari ücret, yüzde 26 oranında artırılarak 2020 TL’ye yükseltilmiştir. 

Yaşadığımız olumlu ve olumsuz pek çok olay, acı ve tatlı pek çok hatırayla 2018 yılını geride bırakıyoruz. Tüm insanların dünyada barış, refah ve huzur istediği, KİT’lerde çalışan 85 bin kişinin hala kadro beklediği, işsizlerin iş, dar gelirlilerin daha iyi koşullarda insanca yaşayabilecekleri bir gelir talep ettikleri yeni bir yıla giriyoruz. 

Başta üyelerimiz olmak üzere, çalışan kesimin beklentilerini karşılayabilecek daha örgütlü, daha güçlü bir sendikal hareketin inşası için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Üyelerimize ve tüm çalışanlara 2019 yılında sağlıklı, güvenli, mutlu ve huzurlu bir çalışma hayatı, aileleriyle birlikte insan onuruna yakışır bir yaşam diliyoruz. 

TES-İŞ YÖNETİM KURULU ADINA GENEL BAŞKAN ERSİN AKMA