Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu Şube Başkanları ve İl Temsilcileri Toplantısı Açılış Programı, 2 Eylül 2020 Çarşamba günü Aydın’ın Didim ilçes
< Geri

Sendikamızı temsilen Genel Başkanımız Ersin Akma'nın ve ilgili Şube Başkanlarımızın katıldığı toplantıya TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeleri, TÜRK-İŞ’e bağlı diğer sendikaların Genel Başkanları, Genel Merkez Yöneticileri, TÜRK-İŞ Bölge ve İl Temsilcileri katıldı.

Açılış programında konuşma yapan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, dünya’yı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen koranavirüs salgının çalışma hayatına etkilerini değerlendi. Atalay konuşmasında şunları kaydetti; “Herkesin pandemi sürecinde ekonomik krizi, işyerlerini ve mallarının gümrüklerden giriş-çıkışını tartışırken, TÜRK-İŞ olarak bizler ekonomik krizin değil, yaşam krizinin tartışılması gerektiğini savunduk. İnsanları nasıl yaşatacağımızı, nasıl tedbirler almamız gerektiğini, devletin görevini, işverenlerin görevini, sendikaların üzerine düşen görevlerini ve buna karşın neler yapılması gerektiğini vurguladık.”

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Atalay, pandemi sürecinde TÜRK-İŞ ve TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların otel ve misafirhaneleri sağlık çalışanlarının hizmetine açtığını hatırlatarak, “TÜRK-İŞ olarak Ankara, İstanbul, İzmir ve Samsun’da bulunan 3600 yatak sayılı otel ve misafirhanelerimizi sağlık çalışanlarının hizmetine açtıklarını ve örnek bir adımın öncüsü olduklarını belirtti.

Ayrıca Genel Başkan Atalay konuşmasında pandemi sürecinde işten çıkarmalarının yasaklanması, kıdem tazminatının fona devredilmesi tartışmalarına ve 696 sayılı KHK çerçevesinde sendikal örgütlenmedeki gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak konuşmasını tamamladı.

TÜRK-İŞ Şube Başkanları ve İl Temsilcileri Eğitim Semineri, Dr. Zeki Erçil’in “Kovid-19 Pandemisi ve Korunma Yöntemleri”, Prof. Dr. Aydın Başbuğ’un “696 Sayılı KHK Çerçevesinde Sendikal Örgütlenmedeki Gelişmeler” ve Dr. Murat Özveri’nin “Kıdem Tazminatı” ile ilgili sunumları yapıldı.