Türkiye AB Karma İstişare Komitesi Toplantısı Yapıldı
< Geri

Türkiye ve Avrupa Ülkelerinden işçi, işveren, esnaf ve kadın sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin katıldığı video konferans toplantısına TÜRK-İŞ'i temsilen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar katıldı. Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi 39. Toplantısı 08.09.2020 günü TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Yunanistan Esnaf ve Tüccarlar Konfederasyonu temsilcisi Panagiotis Gkofas Eşbakanlığında gerçekleştirildi. 

Toplantıda pandemi sonrası AB ve komşu ülkeler ile işbirliği ve pandemi sürecinde Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması konuları görüşüldü.

Alemdar, toplantıya hitaben yaptığı konuşmada pandemi sürecinde konfederasyon ve sendikaların yaptıkları çalışmalara değindi. Pandemiden en çok etkilenenlerin özellikle sendikasız işçiler olduğuna ve sürecin Avrupa ve Türkiye ekonomilerinde daralmaya yol açtığına dikkat çekti. Alemdar, bu daralmadan ancak hep birlikte işbirliği içerisinde çalışarak çıkılabileceğini vurguladı.

Alemdar ayrıca, AB’nin sendikal ve sosyal haklar konusuna öncelik vererek, kaybettiği güveni tekrar kazanabileceğini, Türkiye-AB ilişkilerinin tekrar ivme kazanabileceğini, dünyanın böyle bir AB’ye ihtiyacı olduğunu belirtti.

AB’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan süreçteki yanlı tutumunu eleştiren Alemdar, aday ülke olan Türkiye’ye eşit muamele yapılmadığının, sorunun taraflar arasında adil ve uluslararası hukuka uygun şekilde müzakere yoluyla çözülmesinin tarafların yararına olacağının altını çizdi.