DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN
< Geri

DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ KUTLU OLSUN

Genel Başkanımız Ersin AKMA, Dünya Kadın Hakları Günü vesilesiyle aşağıdaki şekilde bir açıklama yaptı:

"5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı veren yasa kabul edilmiştir. Bu tarih demokrasinin beşiği kabul edilen pek çok Avrupa ülkesinden öncedir ve Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. 

Kadınlara seçme seçilme hakkı Fransa’da 1944, İtalya’da 1945, Yunanistan’da 1952, Avrupa'nın başkenti Belçika’da 1960 ve Birleşmiş Milletlere ev sahipliği yapan İsviçre’de 1971 yılında tanınmıştır. 

Atatürk kadınlarımıza her zaman değer vermiş, onlara hayatın her alanında eşit hak ve fırsatlar tanımak için dünyaya örnek adımlar atmıştır. 

Hepimize hayat veren, toplum yaşantımıza çeki düzen getiren kadınlar aynı zamanda çalışma hayatının  olmazsa olmazlarıdır. Atatürk'ün de tabiriyle kadınlar olmadan hayat felç olacaktır. 

Ülke olarak, bağımsızlık mücadelemiz de dahil olmak üzere gösterdikleri büyük fedakarlıklarla herşeyin en iyisini hak eden Türk kadınını yüceltmeye, toplum içerisinde eşit hak ve olanaklarla donatarak dünyaya örnek olmaya devam etmeliyiz. Dünya Kadın Hakları Günü Kutlu Olsun"