ILO: Evden Çalışanların Daha İyi Korunmaya İhtiyacı Var
< Geri

ILO: Evden Çalışanların Daha İyi Korunmaya İhtiyacı Var

Uluslararası çalışma Örgütü-ILO’nun 13 Ocak 2021 tarihinde yayınladığı haberde küresel salgının evden çalışanların sayısını artırdığı ve içinde bulundukları kötü çalışma koşullarını ortaya çıkardığı belirtildi. Bu kişilerin daha iyi bir korumaya ihtiyaç duyduğu ifade edilen habere göre, krizden önce dünyada tahminen 260 milyon kişi evden çalışıyordu. 

ILO konuyla ilgili “Evden Çalışma-Görünmezlikten İnsan Onuruna Yakışır İşe” başlıklı yeni bir rapor yayınladı. Raporda, evden çalışanların özellikle düşük ve orta gelir ülkelerinde çoğunlukla kayıt dışı çalıştıkları, sendikasız oldukları ve toplu sözleşme kapsamında olmadıkları vurgulandı. 

Evden çalışanların İngiltere’de yüzde 13, Amerika’da yüzde 22, Güney Afrika’da yüzde 25, Arjantin, Meksika ve Hindistan gibi ülkelerde yaklaşık yüzde 50 daha az kazandıkları ifade edildi. Bu kişilerin aynı zamanda daha fazla iş sağlığı ve güvenliği riski ile karşı karşıya oldukları ve kariyerlerini olumsuz etkileyecek şekilde mesleki eğitimden mahrum kaldıkları belirtildi.