"19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" Kutlu Olsun
< Geri

Genel Başkanımız İrfan KABALOĞLU, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” vesilesiyle aşağıdaki şekilde bir kutlama mesajı yayınlamıştır. 

"19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" Kutlu Olsun

"Gençler, cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk, 16 Mayıs 1919’da Milli Mücadeleyi başlatmak üzere kendisine eşlik eden 18 kişi ile birlikte Bandırma Vapuruyla İstanbul’dan ayrılmış ve 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmıştır. 

Atatürk'ün Samsun’a çıkışı tarihimizin dönüm noktalarından birisidir. Milli Mücadelenin başlaması, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ve Anadolu’nun ebedi yurdumuz olarak dünyaya ilan edilmesi bakımından atılmış ilk adımdır. 

Tarihin hiçbir döneminde bağımsızlığından vazgeçmeyen Milletimiz, dönemin en büyük askeri dehası olan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e inanmış; tüm imkansızlıklara rağmen sahip olduğu inanç ve azimle Milli Mücadeleyi kazanarak, bu güzel vatanı gelecek nesillere miras bırakmıştır.

 Milli Mücadele döneminde kazanılan ve aynı zamanda mazlum milletlere umut ışığı olan sayısız zaferlerin başkumandanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk; bağımsızlık meşalesini yaktığı bu önemli günü “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak gençlerimize armağan etmiştir. 

Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet koruyacaklarına ve Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyetler mertebesinin üzerine çıkaracaklarına yürekten inandığımız gençlerimizin ve Milletimizin, “19 Mayıs 1919 Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını” büyük bir coşkuyla kutluyoruz. 

Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyor, gazilerimize ve kahraman güvenlik güçlerimize bir kez daha minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. 

TES-İŞ Genel Merkez Yönetim Kurulu Adına
Genel Başkan İrfan KABALOĞLU